Борислав Сіті / Статті / Здоров'я / Шляхи зараження ротавірусною інфекцією - симптоми у дітей і дорослих, діагностика, лікування та профілактика

Шляхи зараження ротавірусною інфекцією - симптоми у дітей і дорослих, діагностика, лікування та профілактика

487 | 0
07.08.2017

Шлунково-кишковий тракт чутливий до багатьох бактерій, які потрапляють всередину організму з їжею або водою. Однією з таких є ротавірусна інфекція - це віруси, які потрапляють в шлунково-кишковий тракт дитини або дорослого і активно розмножуються, викликаючи неприємні симптоми. Ці віруси прикріплюються до клітин в кишечнику і сприяють виникненню патологічних процесів. Виявити інфекцію можна за характерними ознаками поганого самопочуття, які проявляються через деякий час посля зараження. На даний момент вакцини проти неї немає.

Що таке ротавірусна інфекція

Дана хвороба характеризується ураженням ротавірусами відділів кишечника і шлунка. Ці бактерії вражають організм дорослих і дітей, але для дітей небезпечні тим, що при відсутності належного лікування патологія може призвести до летального результату, це особливо поширене у пацієнтів до 3-х років. До 4-5 років у дитини виробляються антитіла до цієї хвороби. Протягом життя можна перенести таку інфекцію кілька разів, тому що існує велика кількість штамів вірусів. Це захворювання несе сезонний характер - часто ним заражаються в холодну пору року.

Вірус під мікроскопом

Шляхи зараження

Ротавірусні збудники дуже стійкі до різних дезінфікуючих засобів, знаходяться на дверних ручках, телефоні, постільній білизні і інших побутових предметах. Хвороба може передаватися через потрапляння вірусу в ротову порожнину. При недотриманні головних правил особистої гігієни поява цього захворювання дуже імовірна. Існує 4 шляхи зараження:

 • повітряно-крапельний;
 • через воду;
 • через молочні продукти;
 • контактно-побутовий.

Інкубаційний період

Симптоми захворювання проявляються не відразу: інкубаційний період триває в середньому від 15 годин до 1 тижня, часто не більше 2-х днів. Явні ознаки ротавірусу проявляються вже через добу після зараження. Тривалість інкубаційного періоду недуги залежить від імунітету, віку хворого і індивідуальних особливостей організму. Симптоми також проявляються у всіх по-різному.

Як довго заразний ротавірус

Дана інфекція виводиться довгий час - мінімум 15 днів. Це важливо знати, тому що в процесі лікування пацієнт повинен бути ізольований від інших, щоб не поширювати інфекцію. Після того як процес лікування закінчено, всю квартиру, особисті речі хворого потрібно продезінфікувати. Недорогі предмети - наприклад, мочалку, гребінець, нижню білизну - краще замінити на нові.

Симптоми

Ознаки даного захворювання проявляються вже на другу добу після зараження. Патологія може проходити з наступними симптомами:

 • підвищення температури до 39 градусів;
 • пронос;
 • блювота;
 • головний біль, запаморочення;
 • відсутність апетиту;
 • посилена пітливість;
 • кров в стільці (рідкісний небезпечний симптом, свідчить про кишкову кровотечу);
 • висип на шкірі;
 • болю в животі.
Жінка поклала долоню на лоб дівчинці

Температура

У дітей практично всі ознаки ротавірусу проявляються сильніше, ніж у дорослих. Але температура тіла піднімається у всіх високо - вона може бути до 39-40 градусів. Нормалізується вона протягом двох або трьох діб. Якщо температура не піднімається вище 38 градусів, краще не приймати жарознижуючі препарати. Якщо форма хвороби легка, лихоманка не настає.

Перші симптоми

Спочатку ротавірус проявляється розладом роботи кишечника, що характеризується сильним водянистим поносом з бульбашками повітря. Часто розлад кишечника супроводжується частими позивами до блювоти. Ротавірус у дітей проявляється особливо гостро, малюк стає млявим, погано спить, у нього пропадає апетит. На тлі цих ознак ще відзначається сильне підвищення температури, яке тримається кілька днів. При виявленні таких симптомів потрібно терміново звертатися за лікарською допомогою.

Причини

Основним джерелом ротавірусу є недотримання правил особистої гігієни. Наприклад, якщо людина не миє руки після туалету, то він заражає вірусом всі предмети, до яких буде торкатися. Бактерії ротавірусу здатні виживати довгий час на побутових предметах, тому зараження відбувається дуже швидко. Вивести інфекцію з приміщення дуже складно, так як навіть багато дезінфікуючих засобів не здатні ліквідувати ці бактерії.

У дітей до року

Дуже важливо визначити ротавірус у немовляти, тому що це захворювання особливо небезпечне для маленьких пацієнтів, організм яких ще не зміцнів і не сформувався. Імунітет дитини ще не в змозі впоратися з інфекцією, симптоми, що нагадують отруєння, наступають дуже швидко. Небезпека полягає в тому, що згідно зі статистикою, за відсутності лікування дітям загрожує летальний результат.

Ускладнення

За умови правильного лікування і своєчасної медичної діагностики ротавірус не залишає ніяких наслідків. Але якщо при блювоті і проносі, якщо не пити велику кількість рідини, може наступити зневоднення, через що може наступити летальний результат. Крім цього, до ротавірусу може приєднатися кишкова бактеріальна інфекція, в цьому випадку лікування буде тяжким і тривалим.

Дівчина з чашкою в ліжку

Діагностика

Щоб підібрати лікування, потрібно розпізнати симптоми ротавірусної інфекції та звернутися до лікаря. Захворювання протікає особливо важко у пацієнтів до 5 років. У дорослих і дітей ознаки ротавірусу однакові, але можуть відрізнятися тривалістю і інтенсивністю: млявість, сонливість, відсутність апетиту, сильні розлади шлунково-кишкового тракту (блювота, частий пронос, нудота, спазми), температура. У запущених випадках з'являється червоний шкірний висип. Щоб встановити діагноз, призначається серологічний аналіз крові і здача калу на вірусологічне дослідження.

Лікування

Терапія ротавірусу проводиться в домашніх умовах, госпіталізація рекомендується тільки в важких випадках протікання захворювання. Лікування варто починати з правильного харчування - з раціону виключаються молочні продукти, борошняне, рослинна їжа. Медикаментозна терапія спрямована на ліквідацію патогенних мікроорганізмів. Наступний етап - усунення інтоксикації і зневоднення такими препаратами, як Регідрон, Гастроліт. Заключний компонент лікування - відновлення мікрофлори кишечника пробіотиками. Лікувати ротавірус колою категорично заборонено.

Що пити при ротавірусній інфекції

Щоб уникнути ускладнень і швидко позбутися від патології, потрібно знати, чим лікувати ротавірусну інфекцію. З противірусних препаратів, що знищують патогенні бактерії можна виділити наступний:

 • Віферон - супозиторії для лікування вірусних інфекцій, гепатитів B, C, D. Застосовується ректально по 1 супозиторію двічі на добу. Курс лікування - 9 днів. Плюс препарату - дозволений для вагітних з 14 тижнів, мінус - іноді можливий прояв алергічної реакції на шкірі.

Крім противірусних засобів для лікування ротавірусу застосовуються сорбенти:

 • Полісорб - лікарський розчин, призначений для виведення токсинів з кишечника. Ефективний в боротьбі з мікробами, грибками, отрутою, солями важких металів. Прийом для дорослим - 12 г на добу, дітям до 7 років - 0.2 г на 1 кг маси тіла. Плюс - добре переноситься дітьми, швидка дія, мінус - може викликати запор.
 • Мезим - рекомендований при дисфункції шлунково-кишкового тракту, приймається всередину з їжею по 2 таблетки 2 рази на день. Плюс - можна приймати при переїданні, мінус - іноді викликає алергію.

Оскільки ротавірус у дорослих і дітей супроводжується поносом, необхідно приймати препарати проти діареї, серед яких:

 • Иммодиум - складається з лоперамида гідрохлориду, ефективний при діареї різного ступеня. При гострій діареї показано по 2 таблетки після дефекації. Плюс - швидко нормалізує стан кишечника, мінус - може привести до відсутності стільця більше 13 годин.
 • Лоперамід - препарат для лікування шлункового грипу та діареї в якості допоміжного компонента. Плюс - ефект може зберігатися довго, мінус - протипоказаний для дітей до 12 років.
Упаковка препарату Лоперамід

Для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту рекомендується приймати ферменти для травлення у вигляді наступного препарату:

 • Фестал - розщеплює і покращує засвоєння вуглеводів, білків і рослинні речовини. Показаний при секреторній недостатності підшлункової залози, порушення функцій шлунково-кишкового тракту. Застосовують по 2 драже тричі на день. Плюс препарату в широкому спектрі застосування, мінус - протипоказаний при гепатиті.

Наступна категорія рекомендованих ліків при ротавірусі - пробіотики, які нормалізують мікрофлору кишечника:

 • Біфіформ - відновлює мікрофлору кишечника, зменшує утворення газів. Вживається всередину не розжовуючи, по пів чайної ложки 1 раз в день. Плюс - дозволений для дітей та вагітних, мінус - іноді ефект настає через тривалий час.
 • Закваска Наріне - містить штам лактобактерій Lactobacillus acidofilus. Вживається теплою. Плюс - містяться живі мікроорганізми, можна пити щодня, мінус - термін придатності готового продукту - 2 дня.

Якщо температура піднімається вище 39 градусів, краще прийняти жарознижуючий засіб, наприклад:

 • Анальгін - має протизапальну, жарознижувальну і знеболювальну дію. Вживається після їжі по 0,5 г 3 рази на добу для дорослих і по 10 мг 3 рази на день дітям. Плюсом є висока ефективність при сильному підвищенні температури і запальному процесі, мінус - при внутрішньовенному введенні препарату спостерігався анафілактичний шок.
 • Нурофен - сучасний препарат, жарознижувальний. Дітям призначають сироп, дорослим таблетки. Дозування розраховується за вагою.

Антибіотики

При ротавірусі препарати антимікробної дії допомагають позбутися багатьох видів патогенних мікроорганізмів. Для лікування цієї інфекції рекомендовані наступні антибіотики:

 • Еритроміцин - рекомендується при інфекціях шлунково-кишкового тракту. Дозування: 500 мг 4 рази на добу через 2 години після їжі, дітям - 500 мг на добу. Плюс - широкий спектр дії, мінус - не сумісний з багатьма речовинами.
 • Цефалексин - до нього чутливі багато видів бактерій. Доза: по 4 г через кожні 5 годин. Плюс - знищує багато хвороботворних бактерій, мінус - можливе порушення роботи шлунково-кишкового тракту.
Капсули Цефалексин в упаковці

Кагоцел

Для лікування інфекції ротавірусу рекомендується використовувати даний антибіотик для знищення патогенних бактерій. Лікарський засіб показано при гострих вірусних інфекціях у дітей і дорослих. Застосовується по 2 таблетки тричі на день, курс лікування - 18 таблеток. Перевага препарату полягає в широкому спектрі дії і активність проти багатьох патогенних бактерій, недолік - протипоказаний при вагітності і в період грудного вигодовування.

Активоване вугілля

Коли ротавірус супроводжується порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, з діареєю допоможе впоратися активоване вугілля. Це широко поширений засіб, яке є потужним абсорбентом. Надає дезінтоксикаційну дію, показано при значному підвищеному виділенні шлункового соку, метеоризмі, диспепсії. Плюс вугілля в ефективності при алергії, алкогольній інтоксикації і порушенні обміну речовин, мінус - не можна застосовувати при шлункових кровотечах.

Харчування

Головне завдання правильної дієти під час ротавірусу - це зниження навантаження на органи шлунково-кишкового тракту. Кращим варіантом буде дробове харчування - невеликими порціями, чергуючи їжу і воду. Якщо апетит відсутній, краще не їсти, але пити багато води. Всі продукти повинні бути дрібно подрібнені. Строго заборонено вживати будь-які молочні продукти, цукор, борошняне, жирне м'ясо, рибу. Рекомендовані слизові каші, пюре з овочів, нежирні бульйони.

Як відновитися після ротавірусної інфекції

Першим кроком, який повинен бути зроблений після лікування цієї патології - нормалізація водного балансу в організмі. Ротовірусна кишкова інфекція стає причиною зневоднення у дітей через часту блювоту і сильний пронос. Потрібно пити багато води і спеціальні препарати, що містять корисні речовини і елементи (наприклад, Регідрон).

Препарат Регидрон в упаковці

Наслідки

Після адекватного лікування інфекції ризик ускладнень мінімальний. Вони можуть бути тільки через зневоднення, недотримання дієти і зневаги медикаментозної терапії. До вже існуючої інфекції може додатися кишкова паличка та інші патогенні бактерії. Після терапії антибіотиком неминуче порушення мікрофлори кишечника, але такий наслідок легко усувається за допомогою пробіотиків.

Профілактика ротавірусу

Щоб не заразитися, важливо робити профілактику - дотримуватись простих правил:

 • кип'ятити воду;
 • ретельно мити фрукти і овочі;
 • ізолювати хворого на 15-20 днів;
 • здійснювати догляд за руками (щоденне миття з милом);
 • нижню білизну, рушники, постільну білизну обов'язково кип'ятити або прати при температурі 90 градусів;
 • не пити воду з невідомих джерел.

Відео

Sovets.net

Читай також:
Цікаво? Поділись з друзями!
Рубрика:Здоров'я
Додав:Admin
Теги:здоров'я
Обговорення
Ім'я *:Email:
Код *:
Коментарі
Анна Ю. 28.02.2018 пише:
Аватар відсутній
я про жінконсультацію
Ната 19.02.2018 пише:
Аватар відсутній
Анна Ю., Ви про жіночу консультацію у Бориславі чи про Іващенко?
Іруська 09.02.2018 пише:
Аватар відсутній
А ви часом про Іващенко нічо не чули? Та що у Трускавці. А то мені моя коліжанка з Стебника каже, що вона реально нормальна, а мені все лінь туди в це...
Марина 03.02.2018 пише:
Аватар відсутній
Здаємо 1кімн.квартиру з ремонтом
В.Великого 177
Деталі 0934397209
Анна Ю. 23.01.2018 пише:
Аватар відсутній
Була на прийомі...взагалі не сподобалось, хамське відношення і антисанітарія...краще піти до любого приватного гінеколога за ті ж самі гроші
Фотогалерея
Форум
Автор: DenisMelnik
Дата: 16.10.2018 18:05
Форум: Флуд та флейм
Автор: DenisMelnik
Дата: 16.10.2018 18:03
Форум: Флуд та флейм
Автор: DenisMelnik
Дата: 16.10.2018 18:01
Форум: Флуд та флейм
Автор: LeraMaksimova
Дата: 16.10.2018 17:58
Форум: Флуд та флейм
Автор: Alexx89
Дата: 16.10.2018 15:39
Форум: Жіночі балачки
Опитування
В яких місцевих водоймах Ви надаєте перевагу купанню?
Всього відповідей: 445
Статистика
Всього онлайн: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0
Вітаємо нових учасників:
DenisMelnik, LeraMaksimova, Tamir, mari_22, beedyk, Oligarh, AnnaChernaya, AngelinaYa, book, beedik
Найщиріші побажання від Борислав Сіті іменинникам: Maryanna(24), postm28(34)!
Контакти | Реклама | Додати в Закладки | Обмін посиланнями

© 2008-2018 Борислав Сіті
E-mail:
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання на borislav.org.ua, якщо в матеріалі знаходиться посилання, тоді на сайт першоджерело.
Адміністарція сайту не несе відповідальності за достовірність і зміст інформаційних повідомлень та не завжди поділяє погляди авторів публікацій.
Якщо ви помітили помилку в тексті виділіть місце з помилкою та натисніть Ctrl+Enter.
Система Orphus